SIA "Latvijas Kokmateriālu uzmērīšanas un uzskaites vadība" organizētais pieredzes apmaiņas brauciens VĀCIJĀ 08.10.2019. - 10.10.2019.

Brauciena mērķis bija iepazīties ar kokmateriālu plūsmas procesu organizēšanu Vācijā. Brauciena ietvaros tika apmeklēti vadošie Vācijas meža nozares uzņēmumi: “Rettenmeier Holding AG”, “Ilim Timber Bavaria GmBH”, “Holzwerke Waal” un “Jörg Elektronik”.
8. oktobrī Meža nozares uzņēmumu vadītāju delegācija devās uz Vāciju, lai apskatītu zāģētavas, skeneru ražotāju, tiktos ar privātajiem meža īpašniekiem un piedalītos atklātās siskusijās par jautājumiem, kas saistīti kā ar Vācijas, tā Latvijas meža nozari.

Pirmajā dienā devāmies vizītē uz “Rettenmeier Holzindustrie Ramstein GmbH” zāģētavu. “Rettenmeier Holding AG” ir viens no vadošajiem, uz tirgu orientētiem uzņēmumiem, kas pamatā pārstrādā vietējo koku sugu koksni – egli, duglāziju, priedi un dižskābardi. Zāģētavā uzzinājām par kokmateriālu iepirkšanas sistēmu un uzmērīšanu zāģētavā. Gada laikā uzņēmums pārstrādā 600-700 tūkstošus m3 apaļo kokmateriālu. Kokvedējam ierodoties pārstrādes vietā, tas tiek piereģistrēts un gaida atļauju uz tablo ar kokvedēja reģistrācijas numuru, lai varētu doties uz izkraušanās laukumu. Vācijas īpatnība, salīdzinot ar citām valstīm, ir tā, ka kokmateriāli tiek vispirms mizoti, tad uzmērīti un sašķiroti tālākai pārstrādei. Uzmērīšanā tiek izmantots 3D skeneris un tilpuma noteikšana notiek pēc viduscaurmēra uzmērīšanas paņēmiena, kas tiek izmantots visā Vācijā.

Otrā diena ietvēra vizītes “Rettenmeier Holding AG” galvenajā mītnē un zāģētavā, “Holzwerke Waal” zāģētavā, kā arī tikšanos ar privāto mežu apsaimniekotājiem.
“Rettenmeier Holding AG” ir vācu uzņēmums (dibināts 1948. gadā), kas darbojas koksnes pārstrādes nozarē. Atrodas netālu no Dinkelsbühl pilsētas. Uzņēmums darbojas arī Latvijā un Slovākijā un kopumā nodarbina 1500 cilvēku. Uzņēmums specializējies skuju koku pārstrādē.
Vizītes laikā uzzinājām galveno informāciju par uzņēmuma darbību, kā arī informāciju par galveno šī brīža problēmu – mizgraužiem. Tā kā ar egles mizgrauža palīdzību ir sabojāts un tuvākajā laikā ir jānocērt ļoti liels koksnes apjoms, tad tuvākajos pāris gados, tas dos būtisku ietekmi kokmateriālu tirgos. Mizgrauža skartais koksnes apjoms Vācijā vien vairākas reizes pārsniedz kopējo ciršanas apjomu Latvijā 1 gada laikā. Arī šeit diskutējām par kopējo apaļo kokmateriālu resursu pieejamību Vācijā un Latvijā, saņemot uzslavas par kopīgas komunikācijas organizēšanu starp Latvijas kokmateriālu pircējiem un pārdevējiem, kas neļauj nonākt tādā situācijā kā šobrīd ir nonākusi Vācija.
Tālāk virzījāmies uz “Holzwerke Waal”. “Holzwerke Waal” ir koksnes pārstrādes uzņēmums (atrodas 80 km uz dienvidaustrumiem no Minhenes) un vairumtirgotājs, kas nodrošina starptautisko tirgu ar kokmateriāliem un koksnes izstrādājumiem, piedāvājot  klientiem ne tikai augstas kvalitātes koksnes izstrādājumus, bet arī konsultācijas, uzticamus un ātrus piegādes pakalpojumus. Pēdējo 10 gadu laikā uzņēmuma ražošanas apjoms ir vairāk nekā trīskāršojies. Uzņēmums piedāvā dažādu veidu zāģmateriālus, ēvelētus izstrādājumus, paneļu materiālus (skaidu plāksnes, saplāksni) un masīvas koksnes un līmētas koksnes konstrukcijas. Uzņēmums galvenokārt darbojās ar nišas produktiem un ir iespēja ražot zāģmateriālu no 14 līdz 21 metru gariem apaļajiem kokmateriāliem. Uzņēmums tikko ir uzstādījis jaunu uzmērīšanas/šķirošanas līniju, lai daudz efektīvāk un precīzāk veiktu apaļo kokmateriālu uzmērīšanu un vērtēšanu. Uzņēmums ražo materiālus tikai pēc pasūtījuma.
Turpat arī tikāmies ar privāto mežu apsaimniekotāju, kurš iepazīstināja ar koku sugu daudzveidību, kā arī izstāstīja par izlases cirtēm, kuras tiek izmantotas. Mizgrauža bojātās teritorijas tiek cirstas kā prioritāte. Pārstāvis uzsvēra, ka realizēt kvalitatīvus kokmateriālus nav problēma un tiem ir ļoti augsta cena par vienu m3, bet prioritāri ir jāpārdod mizgrauža bojātie koki, kuriem cena ir ļoti zema un pārdošana šajā pārprodukcijas laikā meža īpašniekiem ir ļoti neizdevīga.

Trešā diena ietvēra vizītes pie Vācijas vadošā apaļo kokmateriālu uzmērīšanas aprīkojuma ražotāja “Jörg Elektronik GmbH”, kā arī apskatījām zāģētavu “Ilim Timber Bavaria GmbH”.

“Jörg Elektronik” ir uzņēmums, kas darbojas no 1968. gada un atrodas Bavārijā. Uzņēmums piedāvā dažādas inovatīvas un kvalitatīvas koksnes uzmērīšanas un uzskaites iekārtas kokmateriālu pārstrādes vietām. Uzņēmums nodarbina 50 darbiniekus. Uzņēmums fokusējas uz trīs galvenajiem blokiem: grupveida uzmērīšanas automatizācija bez cilvēka klātbūtnes (gan šķelda, gan apaļie kokmateriāli), individuālās uzmērīšanas aprīkojuma izstrāde ar dažādām automatizācijas iespējām, kā arī apaļo kokmateriālu pārstrādes optimizācijas programmu izstrāde. Sadalot mūsu delegāciju 3 daļās, mums bija iespēja izrunāt nelielās grupās katru sadaļu atsevišķi. Pie individuālas uzmērīšanas vēlētos uzsvērt, ka pie automatizācijas procesiem tiek piesaistīti universitātes studenti, kas savos noslēguma darbos izstrādā unikālus, uzņēmumam noderīgus risinājumus, piemēram, automatizētu zaru uzmērīšanu uz apaļo kokmateriālu sānu virsmas, izmantojot mašīnredzi, ko bija iespēja aplūkot arī mūsu delegācijai.

Uzņēmuma apmeklējuma laikā apskatīta iekārta “JORO-volume”, kas nodrošina šķeldas materiālu uzmērījumus, kas tiek piegādāti koģenerācijas stacijai. Lāzerskeneru izmantošana nodrošina precīzu novērtējumu neatkarīgi no transportlīdzekļa ātruma un kravas lieluma. Mērījumu un video datus iekārta uzglabā arhīvā, un tie ir pieejami datubāzē. Lietotājiem reģistrējoties datubāzē, dati par piegādāto kravu ir pieejami uzreiz pēc uzmērīšanas (informatīvajos materiālos prezentācija par konkrēto risinājumu).

Brauciena beigās apmeklējām uzņēmumu “Ilim Timber Bavaria GmbH”. Uzņēmums “Ilim Timber” dibināts 2007. gadā.  “Ilim Timber Group” ir viens no vadošajiem zāģmateriālu un saplākšņa ražotājiem. Uzņēmumam ir filiāles arī Krievijā un kopā tas nodarbina apmēram 200 darbiniekus. 2018. gadā uzņēmums kļuva par lielāko zāģmateriālu eksportētāju ASV tirgum.

Konkrētā zāģētava Vācijā uzsāka darbu 2006. gadā. Ilim Timber to iegādājās 2010. gadā, kad, ņemot vērā dažādus koksnes piegādes ierobežojums, tika apturēta zāģētavas darbība. Zāģētavā galvenokārt tiek sagatavoti skujkoku zāģmateriāli. Tā kā rūpnīca atrodas Vācijas lielākajā kokapstrādes reģionā, veiksmīgi tiek realizēta arī šķelda un zāģskaidas. Ražošanas telpas ir pilnībā aprīkotas ar vismodernākajām iekārtām, piemēram, “Linck” profilēšanas līniju ar jaudu 800 000 kubikmetru gadā, “Springer” šķirošanas tehnoloģiju, “USNR” ēveli, “Mahild” žāvēšanas krāsnis un 20 megavatu apkures iekārtu. Zāģētava arī skaidroja, ka līdz ar mizgrauža bojājumu īpatsvara palielināšanos, balstoties uz kvalitāti ir izveidota speciāla egles sortimentu grupa – “mizgraužu bojājumi”, kas tiek iepirkti pēc vienošanās.

INFORMATĪVIE MATERIĀLI